Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Pravilnik o provedbi intervencije 73.02. „Obnova poljoprivrednog potencijala“
Pravilnikom o provedbi intervencije 73.02 Obnova poljoprivrednog potencijala“, kao i u prethodnom programskom razdoblju, osigurava se potpora za ulaganja u obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama, nepovoljnim klimatskim prilikama i katastrofalnim događajima kako bi se osigurao nastavak i održivost poljoprivredne proizvodnje.
Ministarstvo poljoprivrede će i dalje kroz provedbu intervencije 73.02. „Obnova poljoprivrednog potencijala“ financirati:
- obnovu poljoprivrednog zemljišta;
- građenje/rekonstrukciju/opremanje gospodarskih građevina za primarnu poljoprivrednu proizvodnju s pripadajućom infrastrukturom;
- nabavu novih poljoprivrednih strojeva, mehanizacije i opreme za primarnu poljoprivrednu proizvodnju;
- nabavu životinja (osnovno stado/matično jato/pčelinja zajednica);
- opremu za pčelarenje;
- ulaganja koja se odnose na podizanje višegodišnjih nasada/bilja i obnovu staklenika i plastenika;
- kupnju poljoprivrednog zemljišta, ali ne više od 10 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta.
Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i druge službene registre u trenutku nastanka prirodne nepogode ili katastrofalnog događaja, a koji se bave proizvodnjom primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Kako bi se projekt smatrao prihvatljivim za sufinanciranje, jedan od općih uvjeta prihvatljivosti projekta i ulaganja je da nadležno javno tijelo proglasi prirodnu nepogodu u skladu s propisima koji uređuju ublažavanje i uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda.
Šteta na relevantnom poljoprivrednom potencijalu koji je zahvaćen prirodnom nepogodom mora biti evidentirana u Registru šteta do trenutka podnošenja zahtjeva za potporu.
Uništenje poljoprivrednog potencijala korisnika mora iznositi najmanje 30 %.
Intenzitet potpore iznosi do 100 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta.
Iznos potpore je od 1.000 do 1.000.000 EUR.
Poljoprivrednicima je na raspolaganju ukupno 22.500.000,00 EUR za petogodišnje razdoblje.
VAŽNO: Najvažnije izmjene u Pravilniku o provedbi intervencije 73.02. „Obnova poljoprivrednog potencijala“ iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. u odnosu na tip operacije 5.2.1. „Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. su:
- Primarna poljoprivredna proizvodnja.
Prihvatljiva je obnova poljoprivrednog potencijala za primarnu poljoprivrednu proizvodnju bilinogojstva ili stočarstva navedenih u Prilogu I. Ugovora o funkcioniranju Europske unije bez obavljanja dodatnih radnji kojima bi se promijenila priroda tih proizvoda. U prethodnom programskom razdoblju bila je prihvatljiva obnova poljoprivrednog potencijala u poljoprivrednoj proizvodnji što je puno širi pojam.
- Svi korisnici moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava uključujući i pčelare.
U prethodnom programskom razdoblju pčelari su samo morali biti registrirani u Evidenciji pčelara i pčelinjaka u skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2015/1366, a sada moraju do podnošenja zahtjeva za potporu biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava pod uvjetom da su životinje bile upisane u JRDŽ ili Evidenciji pčelara i pčelinjaka u skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2015/1366 u trenutku nastanka prirodne nepogode ili katastrofalnog događaja.
- Svi poljoprivredni resursi koji su oštećeni u prirodnoj nepogodi/katastrofalnom događaju moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava uključujući i pčelare.
Relevantni poljoprivredni potencijal mora biti upisan kao poljoprivredni i proizvodni resurs u Upisniku poljoprivrednika, u skladu s Prilozima 5. i 6. Pravilnika o Upisniku poljoprivrednika „Narodnim novinama“, broj 62/2019) i Pravilniku o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava „Narodnim novinama“, broj 80/2023) što u prethodnom programskom razdoblju nije bio uvjet.
- U trenutku nastanka prirodne nepogode ili katastrofalnog događaja poljoprivredna gospodarska zgrada mora biti u vlasništvu korisnika i upisana u zemljišnim knjigama.
U prethodnom programskom razdoblju poljoprivredna gospodarska zgrada mogla je biti u vlasništvu/zakupu korisnika.
- Uvedene su nove odredbe za obnovu poljoprivrednih gospodarskih građevina.
Ako se radi o obnovi objekta za držanje životinja, korisnik mora dokazati da je u godini nastanka prirodne nepogode imao proizvodnju u tom objektu:
- ako se radi o obnovi objekta za držanje poljoprivredne mehanizacije/opreme, korisnik se u godini nastanka i prije nastanka prirodne nepogode morao baviti poljoprivrednom proizvodnjom za koju je potrebna predmetna mehanizacija i koja je upisana u nadležne registre ili AGRONET-u;
- ako se radi o obnovi objekta za skladištenje stočne hrane, korisnik je u godini nastanka i prije nastanka prirodne nepogode morao imati životinje.
U prethodnom programskom razdoblju navedene odredbe nisu bile propisane.